Zastava bude jednat s Fiatem


Srbská automobilka Zastava bude jednat o spolupráci s Fiatem
      BĚLEHRAD 25. března 2004 (ČTK) - Problémová srbská automobilka Zastava zahájí příští měsíc jednání s italským Fiatem o možné spolupráci, která by měla pomoci automobilce přežít. Předchozí vládní plány na privatizaci společnosti a jednání s firmami Peugeot-Citroën, Toyota a Volkswagen ztroskotaly. Automobilka totiž odmítla nabídky, které počítaly s nízkou cenou za její koupi, ale slibovaly investice do dalšího rozvoje. Vyplývá to z dnešní zprávy jediného výrobce osobních aut v zemi.
      Zastava doufá, že se jí podaří s Fiatem uzavřít alespoň dohodu o prodeji platformy na rozvoj vlastních modelů. V lepším případě by mohla začít vyrábět zahraniční model.
      "Plánujeme spolupráci se silnými zahraničními partery. Současná politická a ekonomická situace není velmi příznivá, ale přiblížili jsme se k jednání s Fiatem" prohlásil na dnešní tiskové konferenci předseda automobilky Miodrag Savićević. Fiat je podle něho geograficky blízký a navíc nemá poblíž výrobní závod. "Jednoduše se musíme připojit ke klubu velkých mezinárodních výrobců aut, pokud chceme přežít," dodal.
      Nabídka snažící se zajistit přežití firmy přichází více než dva roky poté, co se vláda rozhodla rozdělit Zastava Group na více než 20 společností z různých sektorů od výroby zbraní po výrobu nákladních vozů. Stát měl sice v úmyslu ukončit finanční podporu dříve velmi úspěšné továrny, za poslední tři roky však do Zastavy nalil 4,745 miliardy dinárů (67,32 milionu eur). Během leteckých útoků NATO v roce 1999 utrpěla Zastava škody kolem 175 milionů eur.
      Firma zaměstnává 4500 osob a loni vyrobila 13.100 automobilů. V letošním roce chce zvýšit výrobu na 31.000, její celková kapacita činí až 60.000 vozů ročně.
      Savićević současně dodal, že v pondělí směřuje vedení firmy do Paříže, kde bude jednat o spolupráci s Renaultem. Společnost však nepovažuje dohodu s Renaultem za reálnou, protože francouzská automobilka má již své provozy ve Slovinsku a v Rumunsku. Současně Zastava jedná také z jihokorejskou Hyundai.
      Pokud bude některá z firem ochotná prodat firmě Zastava platformu, mohl by se nový vůz v Srbsku začít prodávat v roce 2007. Ve stejné době by firma začala s postupným ukončením výroby svého levného a populárního hatchbacku Yugo. Výroba tohoto modelu byla zahájena již v 80. letech minulého století, napsala agentura Reuters.


http://www.zastava.cz