Zastava - Stern Auto-test '81


HODNOCENÍ VOZU ZASTAVA 1100

Karoserie - známka: 4 (stupnice 1-5 jako ve škole)
Zastava se vyrábí v Jugoslávii. Je to variace na Fiat 128, liší se od něj splývavou zádí a logem automobilky. Má pět dveří.

Motor - známka: 4
Silný, táhne dobře, je ale hlučný a žíznivý.

Jízdní vlastnosti - známka: 3
Jízda v přímém směru je bez chyby. V zatáčkách se silně naklání a houpe.

Pohodlí - známka: 4
Měkké pérování, k tomu měkké sedačky bez jakéhokoli bočního vedení. O pohodlí se dá hovořit jen na dobrých silnicích a při klidném tempu.

Vnitřní prostor - známka: 3
Plyšové čalounění. Místo pro čtyři až pět osob, variabilní zavazadlový prostor.

Výbava - známka: 4
Ruční plyn, držadla, opěrky rukou na všech dveřích, zavazadlový prostor bez čalounění, stěrače s cyklovačem, odnímatelný kryt zavazadlového prostoru. Až příliš bezstarostné dílenské zpracování.

Obsluha vozu - známka: 4
Jako ve Fiatu 128 před deseti lety. Mnoho páček a tlačítek, dva velké kruhové přístroje. Obsluha auta je poněkud namáhavá. Řízení je nepřesné. Nepohodlná poloha řidiče za volantem.

Vlastnosti v zimě - známka: 2
Dobrá trakce díky přednímu náhonu.

Rentabilita provozu - známka: 4
Výhodná cena, vyšší spotřeba benzínu, málo servisních míst. Ojetý vůz bude jen špatně hledat kupce, případně se prodá s velkou finanční ztrátou.

Bezpečnost - známka: 3
Vrstvené čelní sklo, vyhřívané zadní okno, vnitřní zpětné zrcátko s úpravou proti oslnění, uzamykatelné víčko palivové nádrže, zastaralé bezpečnostní pásy.


Průměrná známka 3,5 není pro Zastavu právě skvělou vizitkou, je ale potřeba říci, že mezi 200 vozy v testu není toto hodnocení nejhorší. Například taková Škoda 105 dostala před 23 lety od německých novinářů známky 4, 4, 4, 4, 4, 3, 5, 2, 5, 5 (průměr 4) - a to celkové hodnocení zachraňuje dvojka, kterou stopětka dostala za příznivé vlastnosti zadního náhonu na sněhu.


(c) http://www.zastava.cz